Назва музею: «Епоха і школа»

Дата заснування: 2016 рік

Дата відкриття: квітень 2017 рік

У створенні музею взяли участь педагоги, учні та співробітники навчально-виховного комплексу №1 Покровської , небайдужі люди, що піклуються про розвиток освіти та культури регіону .

Спонсорську допомогу надали народний депутат України Павло Миколайович Кишкар та його команда.

Музей створений з метою ознайомлення школірів, педагогів та співробітників навчального закладу з історією рідного краю, освіти та шкільної справи, громадянського та національно патріотичного виховання.

В експозиції музею представлені такі блоки (розділи):

•        Розвиток освіти у ХІХ – на початку ХХ сторіччя (1861 - 1921 р.р.)

•        Ліквідація неписьменності та час суворих випробувань (1920-ті – середина 1950-х років)

•        Реформи освіти та форсована русифікація. (1950-1991 рік)

•        Пошуково-дослідницька та творча діяльність школярів

•        Дозвілля й відпочинок

•        Випускники НВК – учасники АТО

•        Блок українознавства

•        Історія НВК №1 Покровської міської ради

 

Музей «Епоха і школа» співпрацює з:

•        КЗ «Красноармійський історичний музей»

•        Міською краєзнавчою організацією «Оберіг» Національної спілки краєзнавців України

•        Наукове краєзнавчим товариством «Спадщина»

РОЗВИТОК ОСВІТИ У ХІХ – НА ПОЧАТКУ ХХ СТОРІЧЧЯ (1800 - 1921 Р.Р.)

У експозиції нашого музею на першому стенді представлені експонати, які стосуються розвитку освіти і суспільного життя з кінця ХІХ – до початку 20-х років  ХХ століття. Над стендом ви бачите ікону Володимирської Божої Матері, підсвічник, ладанку, які були обов’язковими у кожній українській оселі. А в усіх школах – і церковно-приходських, і земських обов’язковим був для вивчення Закон Божий, Святе письмо, зокрема Новий Заповіт. На стенді представлений примірник Нового Заповіту, яким користувалися в школах учні з небагатих родин. Поруч Настанова про Закон Божий для нижчих народних училищ, натільні хрестики та іконки того часу. На верхній полиці представлений Буквар 1861 року Т.Г.Шевченко. Це факсимільне видання, надруковане для Національного педагогічного музею міста Києва.

На нижній полиці в центрі експозиції знаходиться гусяче перо, яким писали аж до початку ХХ сторіччя. Перед тим, як випростовувати його для письма, перо слід було «починити»: спеціальним «перо чинним» ножиком треба було зрізати кінчик пера, витягти подушку, розрізати кінчик для того, щоб робити при письмі «нажим». На початку ХХ сторіччя далеко не в кожному місті було електричне освітлення. Для цього використовувалися лучини, каганці, свічки, а в кращому випадку керосинові лампи. Перед вами настільна гасова лампа, з відзеркалювачем. Вона світила яскраво, і при ній було зручно писати, але гас, як і свічі й олія був дорогим і дуже часто можна було чути, як батьки забороняли своїм дітям довго палити лампу.

На столі під вітриною ви бачите побутові речі та знаряддя праці того часу: шахтарська лампа «Бог в помощь» кінця ХІХ – початку ХХ ст. Вона була небезпечною, з відкритим вогнем і  часто ставала причиною нещасних випадків на виробництві. Знаряддями праці були кайло, обушок, звичайний молоток. Цей інструмент  був викуваний в кузні. Поруч факсимільне видання першого номера робітничої газети «Правда». А ліворуч від газети черепиця місцевого виробництва. Подібна продукція випускалася й на цегельних заводах Гришиного та Гродівки. Перша світова війна представлена в експозиції фотографіями наших земляків – учасників бойових дій, картеччю та книгою Бій у Геррітен у серпні 1914 року. У лютому 1917 року сталася лютнева революція в Росії та Українська революція. Праворуч в експозиції ви  бачите  сторінки газети «Искры» 1917 рок, де можна бачити фотографії О.Керенського та революційні маніфестації в Україні.

На стенді розташований журнал «Іскри» 1917 року, в якому висвітлені події української революції. Там само можна ознайомитися з рекламною листівкою жіночої та чоловічої гімназій. Нижче типові фотографії: родина георгіївського кавалера, солдати строкової служби в царській армії, пізніше – червоногвардійці та червоноармійці – обличчя тієї епохи.

Безумовний інтерес викликає сторінка старовинного Місяцеслова.

 

ЛІКВІДАЦІЯ НЕПИСЬМЕННОСТІ ТА ЧАС СУВОРИХ ВИПРОБУВАНЬ

(1920 – середина 1950-х років)

Про розвиток освіти в 1920 – 1950-х  років розповідають експонати пропонованої Вам стенду. На верхній полиці знаходиться атлас світу 1954 року видання, який відображає карти 1930-1950-х р.р. Поруч настільна книга того часу й своєрідний підручник старшокласників – Коротка біографія Й.В. Сталіна. Ця книга щорічно перевидавалася багатомільйонними тиражами на усіх мовах народів СРСР і була обов’язкова для вивчення громадянами СРСР.

Тут же ми бачимо пасок школяра до шкільної уніформи. Її ви бачите на фотографії 1953 року. Незаповненим залишився щоденник 1941 року, бо війна перервала навчання в багатьох школах України. Пізніше в школах навчалося багато переростків, які доганяли навчання з учнями, які були на два-три роки молодшими за них.

На столі розташовані знаряддя праці – шахтарська лампа, яка має спеціальне пристосування для запалювання і була безпечною, азбестовий шахтарський шолом. Поруч залишки зброї  часів Другої світової війни: гвинтівка системи Мосіна, гранати Ф-1 та РГД, німецький та радянський багнети, кулеметна стрічка з патронами, мінометна міна, гільза від снаряду.

 

На стенді вгорі – плакат, присвячений жертвам Голодомору  1932-1933 років.

Реформи освіти та форсована русифікація.

(1950-1991 рік)

У вітрині на верхній полиці експонується академічний знак випускника педагогічного інституту. Знак уніфікований, його отримували на всій території СРСР. Поруч Табель про успішність і поведінку учня 1972 року, підручник Історії середніх віків для 6-го класу, який був стабільним більше тридцяти років та дидактичні матеріали, які в ті часи широко застосовувалися в освіті.

На середній полиці розміщуються дитячі та молодіжні газети й журнали тих 60-70-х років: «Комсомольська правда», «Зірка», «Веселі картинки», а на столі – «Піонерська правда» та «Малятко». Видання виходили багатомільйонними накладами, а передплата на них коштувала невеликі гроші. На нижній полиці можна спостерігати підручник Астрономії початку епохи освоєння космосу. На той час людство не досягло ні Марсу, ні Венери, ні тим більш Юпітера та Сатурна, тому ще жили надії на існування життя на Марсі, не знали природи кілець Сатурну, а серед супутників Сатурні числилися лише чотири, відкриті ще Галілеєм.

На столі експонуються піонерські та шкільні атрибути, перш за все горн та барабан, тут же дерев’яний пенал, фільмоскопи, набір кольорової крейди для писання на дошці, Прописи, Буквар, календар на 1991 рік та підручник історії СРСР для 8 класу 1959 року.

          У 1984 році розпочалася чергова шкільна реформа. Знову змінилися навчальні програми, методики навчання, піднімався престиж учительської праці.

На стенді перед Вами правила жовтенят та жовтенятська зірка, правила піонерів та піонерський значок, значки інших дитячих організацій, а ось комсомольці, крім значка мали й відповідне посвідчення – комсомольський квиток. Поруч – значок і програма обласної комсомольської конференції, а під нею значок комсомольця-ударника. На фотокартках ви бачите учителів-ударників з відомим педагогом у центрі та делегатів П’ятого з’їзду учителів України від міста Красноармійська та документи делегатів з’їзду.

      ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА ТА ТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

На верхній полиці вітрини виставлені творчі роботи школярів з трудового навчання – келих, вітрильник і підсвічник. Праворуч від них – імпровізована стела з нефриту з зображенням Поверхневих будов Вугільного управління «Покровське», колектив якого є шефом і співзасновником нашого навчального закладу.

На столі під вітриною розташований деякі атрибути праці та інвентар шкільної канцелярії. Арифмометр «Фелікс» та лірокол були вірними супутниками шкільного бухгалтера. А в кабінетах шкільної адміністрації і багатьма учителями використовувались прес-пап’є, такі й подібні до них чорнильні набори, ручки, в тому числі наливні автоматичні. Достовірність експозиції додають оці знамениті рогові окуляри. На стенді, праворуч від вітрини розміщені стрічка зі значками дитячих організацій, поздоровна картка «З днем 1 вересня», окремі атрибути шкільної форми. До кінця ХХ сторіччя використовувалася класична дівоча гімназична (шкільна) форма, яка складалася з коричневого сарафана, чорного повсякденного або білого парадного передника. Доповнювали форму піонерський галстук та піонерський чи комсомольський значки а у молодших класах – жовтенятська зірочка. Ліворуч від форми шеврон Загальноосвітньої школи №10 та значок КНВК.

 

Дозвілля і відпочинок

На верхній полиці п’ятої вітрини ви бачите дротове радіо, та грамплатівки на 70 обертів на хвилину. Поруч з платівками експонується магнітофонна касета, а нас столі – касетний магнітофон. Він служив людям до кінця ХХ сторіччя, коли поступився місцем СD пленерам, які були джерелами музичної насолоди до недавнього часу. На другій полиці ви бачите найбільш популярні в усі часи  колекції. Серед них альбоми марок. На нижній полці вітрини експонуються іграшки різних часів. Дівчатка як правило захоплювалися  ляльками, а хлопчики іграшковими машинками. На третій полиці вітрини ви бачите плівковий фотоапарат «Зміна», один з найрозповсюдженіших в минулі часи в нашій країні. Поруч плівки різного світловідчуття.

АТО. ВИПУСКНИКИ НВК – УЧАСНИКИ АТО

До лав захисників Вітчизни влилися понад трьох сотень мешканців нашого міста. Серед них є й випускники нашого НВК. Ви бачите їх портрети на стенді. Це Валентин Ушич, якому у 2014 році виповнилося всього дев’ятнадцять, Андрій Пустовий і Валентин Писаренко. Вони воювали під Карлівкою, а згодом захищали Піски. Зараз Андрій Пустовий продовжує захищати батьківщину в Мар’їнці, а Валентин Писаренко – в Маріуполі. Не покинув служби й Валентин Ушич, закінчив школу поліції  в Дніпропетровську, де зараз і працює.

З ІСТОРІЇ НВК №1 ПОКРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Історія НВК№1 почалася у 1992 році, коли почалися заняття в Середній школі №10 міста Красноармійськ. Вона була особливою. По-перше, це була перша в нашому місті школа, де на той час навчальний процес проводився українською мовою, по-друге це була найсучасніша на той момент середня школа зі стадіоном та басейном. Ось так (на фотографії) виглядала наша школа у 1992 році. Першим директором СШ№ 10 була Галина Олександрівна Гаврильченко. А другим – Ольга Іванівна Коломоєць. Їхні портрети ви бачите на стенді вгорі. Учні школи носили форму з шевроном, який Ви бачите тут само.

З 2004 року в будові розташовувалося два навчальні заклади: власне школа й гуманітарна гімназія. Пізніше гімназія була перетворена в Красноармійський навчально-виховний комплекс. Останній очолила І.В. Михалко. Гімназію, а пізніше КНВК відвідували діти не лише з усіх кутків Красноармійська, але й Красноармійського району, міста Димитрова, Родинського, селища Шевченка.

Учні НВК теж носили шкільну форму: Дівчата коричневі сукні з фартухом, а хлопці коричневі костюми й галстук з емблемою школи. Галстук Ви бачите на другому стенді. Школа випускала свою газету «Подросток», але вийшло лише два її номера.

У 2007 році сталися чергові перетворення в житті школи. КНВК й ЗОШ№10 об’єдналися, утворивши НВК міста Красноармійськ. Очолила школу Людмила Федорівна Дубинка. Школа швидко комп’ютерізувалася, почала видаватися шкільна газета «Пчёлка», один з номерів, якої ви бачите на стенді.

У 2016 році колектив НВК очолила Любов Іванівна Воротинцева. У тому є році навчальний заклад змінив назву на НВК№1 Покровської міської ради. А наступного року за постійної, безпосередньої підтримки директора відкрився шкільний музей.

На стендах ви бачите фотографії різних моментів життя школи: спортивні змагання, концерти художньої самодіяльності, урочисті заходи.

А на столі ви бачите «Золоту книгу пошани», куди заносяться імена кращих з кращих педагогів і учнів школи. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА ПРО МУЗЕЙ «ЕПОХА І ШКОЛА»

 

1.       Бакун Є. Відкрили шкільний музей. // Донеччина. – 2017. – 28 квітня

2.       Ковтун А. Молодь про сучасність та історію рідного краю. // Часопис Донеччина. – 2017. – 5 грудня.

3.       Гайворонський П. Пісенний фольклор сорокових років ХХ сторіччя //ТД. – Філософсько-педагогічні аспекти формування свідомості технічної інтелігенції: Матеріали Всеукраїнських педагогічних читань. – 10 березня 2017 р. – Покровськ. – 2017. – с. 73-76.

4.       Альбоми-пісенник Володимира Антоненка. // Покровський літописець. Випуск Краматорськ: «Каштан». – 2017. – с.с.142-146.

5.       Музей «Епоха і школа» // Електронний ресурс

close